KUBA - CIENFUEGOS

   Po wielu latach izolacji, Kuba powoli otwiera się na zagranicznych turystów, co prawda jest to turystyka kontrolowana, to jednak gałąź hotelowa jest już dobrze rozwinięta. Dla niektórych jest to wadą, co sprawi, że stara Kuba niebawem zniknie bezpowrotnie i straci swój urok. Cały odbiór zależy bowiem od tego, jakie oczekiwania mamy względem wyspy i na jakie atrakcje jesteśmy nastawieni. Na szczęście dla żeglarzy jest to raj dziewiczy, czarterowanych jachtów jest mało, a akwen Morza Karaibskiego od strony Kuby nie jest jeszcze skomercjalizowany, w takiej mierze jak inne wybrzeża.

   Powoduje to, że w wielu miejscach infrastruktura jest na średnim lub niskim poziomie, w porównaniu do europejskiej czy amerykańskiej. Również dostępność artykułów spożywczych w sklepach nie jest duża, a wręcz mała, w końcu poza hotelowymi enklawami, nadal panuje tu ustrój socjalistyczny. Decydując się zatem na czarter jachtu, warto się dobrze przygotować, a najlepszym wyjściem jest zamówienie lokalnego kucharza, który zna kubańskie zwyczaje i miejsca, gdzie można dostać okoliczne rarytasy. Z naszej strony chętnie doradzimy jaką trasę wybrać, co zobaczyć, a w przypadku braku doświadczenia żeglarskiego możemy zaproponować odpowiedniego kapitana.

Marina Cienfuegos

kotwicowisko

Cayo Campos

przyjaźni ludzie

zabytki motoryzacji

dalekie wyspy

dziewicze miejsca

marina Cayo Largo

cumowanie na plaży

zabytki

polskie sentymenty

kubańskie małpki

piękne plaże

   Należy pamiętać, iż wieloletnie zamknięcie kraju ma też swoją drugą stronę, nieskażoną przyrodę, wiele dziewiczych miejsc, ludzie mający na wszystko czas, wszechogarniającą atmosferę zabawy w rytmach rumby i salsy oraz 60 letnie Cadillac'i czy nasze "Maluchy", często w bardzo dobrym stanie, jeżdżące na ulicach kubańskich miast. To prawdziwy klimat tej malowniczej wyspy. Mówiąc krótko – albo ją kochasz, albo nienawidzisz. Przekonaj się sam, jakie emocje Kuba wyzwoli w Tobie i przeżyj niesamowitą przygodę życia, wybierając czarter jachtu na tym akwenie.

AKWEN

   Oferujemy czarter z Mariny Cienfuegos, ze starego miasteczka założonego przez plantatorów cukru. Aktualnie jest to jedyna marina z której można wynająć jacht na rejs po wodach Kuby od strony Morza Karaibskiego. Wypływając z Cienfuegos można udać się na południowy wschód lub zachód. Po zachodniej stronie najciekawsze są wyspy Archipelagu Cannaroes, ciągnące się łańcuchem, aż do największej wyspy Kuby - Isla de Juventud.

   Na archipelagu nie ma stałych mieszkańców, jedynie na Cayo Largo, gdzie są hotele, mieszkają ludzie którzy są pracownikami resortów. Na kolejnych wyspach możemy tylko spotkać rybaków lub strażników parkowych, od czasu do czasu też innych żeglarzy. Na archipelagu możemy się zatrzymać w wielu zatoczkach oraz w jednej marinie na Cayo Largo. Marinę znajdziemy także na Isla de Juventud, od zachodniej strony (Marina Siguanea).

  Żeglując na wschód mamy niepowtarzalną okazję zatrzymania się w Marinie Trinidad, która znajduje się nieopodal najstarszego miasta na Kubie i jednego z najstarszych w Nowym Świecie. Z Trynidadu sam Cortez wybierał się już w 1520 roku na podbój Maksyku. Samo miasto do dziś zachowało swój stary, kolonialny charakter. Otoczone opieką UNESCO, jest pieczołowicie restaurowane, a już od wielu lat obowiązuje zakaz wznoszenia nowoczesnego budownictwa w centrum miasteczka. W Trinidadzie można zostać dłużej, aby wybrać się na wycieczkę zabytkową koleją do Doliny Cukrowej (Valle de Inghenios), by zobaczyć jak w dawnych latach rozwijał się tu przemysł cukrowy, pomiędzy górami Escambray.

   Po Trynidadzie czeka nas żegluga na dziewicze archipelagi ogrodów królowej (los Jardines de la Reina), gdzie możemy zobaczyć piękne plaże, wykąpać się w lazurowym morzu, ponurkować na rafach lub wybrać się wgłąb wysepek w poszukiwaniu dzikich Hutiji, krokodyli, flamingów czy małp. 

   W którą stronę się wybrać, to zależy czego oczekujemy i jak wieją wiatry, jedno jest pewne, po obu stronach znajdziemy miejsca dziewicze, rzadko odwiedzane przez człowieka, jeżeli ktoś lubi odpocząć od cywilizacji, i chce się czasem poczuć jak pierwsi odkrywcy, to czarter jachtu na Kubie jest idealnym rozwiązaniem.

Zobacz galerię z naszego rejsu sylwestrowego na Kubie:

WARUNKI POGODOWE

   Kuba, wyspa jak wulkan gorąca, tak brzmią słowa popularnej piosenki, jednakże nie zawsze tak bywa. Ojczyzna cygar znajduje się w strefie tropikalnej na półkuli północnej, a więc najgorętsze jest lato, ponadto jest to czas huraganów, więc dużo bezpieczniejsze i przyjemniejsze jest żeglowanie od listopada do czerwca, najniższe temperatury mogą nas spotkać w styczniu, najwyższe w miesiącach letnich, jednakże dla osób z naszych szerokości geograficznych, zima wydaje się bardziej odpowiednia, również dlatego aby uciec od naszej pogody i złapać trochę promieni słońca.

   Na Kubie przeważają dwa kierunki wiatrów, północny, wiejący zimą i niosący zimne i wilgotne powietrze oraz południowo - wschodni pasat, przynoszący ciepłą i słoneczną aurę. Co najważniejsze, woda w morzu Karaibskim jest zawsze zdatna do kąpieli, co sprawia że każdy podczas rejsu skorzysta z uroków kubańskich plaż.

TRANSPORT

   Na Kubę dotrzemy samolotem w wielu europejskich lotnisk, decydując się na czarter jachtu, musimy wybrać lotnisko w Havanie lub w Varadero. Do mariny Cienfuegos czeka nas dość długa droga, gdyż trzeba przejechać z północnej części wyspy na południową, wraz z armatorami pomagamy w znalezieniu transportu, dla chętnych oferujemy również możliwość zwiedzenia atrakcji występujących po drodze tj. Zatoka Świń, miejsce inwazji amerykańskiej przeciw rządom Fidela lub Zoo z krokodylami. 

Zalecamy aby zostać kilka dni po rejsie celem zwiedzenia Havany i okolic, chętnie pomożemy w zorganizowaniu transportu np. do Viniales lub Pinar del Rio oraz noclegu w stolicy

WAŻNE INFORMACJE

Na Kubie podczas żeglugi nie wolno zatrzymywać się przy brzegach głównej wyspy oraz Isla de Juventud, można wpływać tylko do portów gdzie są wyznaczone mariny i po przypłynięciu należy się odprawić u władz straży przybrzeżnej lub wojska. Bez ograniżeń można się zatrzymywać na archipelagach Cannaroes i Jardines de la Reina. Ponadto obowiązują lokalne zakazy żeglugi, przedstawione na mapach na jachcie m. in. na obszarze Zatoki Świń i części Zatoki Batabano.

   Osoby wjeżdżające na terytorium Kuby, są zobowiązani posiadać wizę kubańską, tzw. Tarjeta de Turista (Karta Turysty), którą można uzyskać w Konsulacie Kubańskim lub w wielu biurach podróży na terytorium Polski. Sprawę można załatwić osobiście lub korespondencyjnie.

   Na Kubie obowiązuje dość wysoki podatek turystyczny, który wynosi 12CUC (peso covertible warte ok. 1€), czyli przy np. 10 dniowym rejsie, trzeba być gotowym na wydatek ok. 120€ za osobę.

Facebook

Dołącz do nas

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać od nas informacje o aktualnych promocjach i okzajach
Dziękujemy
PASAT CHARTER 2018

Szukaj