CZARTER JACHTÓW - CHORWACJA

   Żegluga po Adriatyku to idealny wybór dla początkujących żeglarzy. Rzadko występujące sztormy, łagodne wiatry i duża ilość wysp chroniących przed falą sprawiają, że jest to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na czarter jachtów w Europie. Zaletą Chorwacji jest też wiele bezpiecznych kotwicowisk i przystani oraz możliwość żeglowania wzdłuż malowniczej linii brzegowej.

   Pomimo niewielkiej powierzchni Chorwacja może poszczycić się ponad 1700-kilometrową linią brzegową, a wliczając wyspy, wychodzi aż 4 tys. kilometrów długości. Wybrzeże jest niezwykle urozmaicone – cechują je wysokie góry wyrastające z morza, poprzedzielane dolinami rzek. Można podziwiać także mnogość wysp Dalmacji i Kvarneru oraz niezliczona ilość zatok i naturalnych portów. To wszystko sprawia, że ten piękny kraj określa się mianem raju dla żeglarzy. Do tego dochodzą piękne, często o starożytnym rodowodzie, miasta z bogatą historią i doskonale zachowanymi zabytkami.

   Wszystko to decyduje o tym, że na swój pierwszy rejs morski można bez problemu zabrać nie tylko przyjaciół żeglarzy, ale i rodzinę z dziećmi. Niezależnie od długości trasy z pewnością każdy z załogi znajdzie dla siebie szereg atrakcji, a dzieci nie będą narzekały na wielogodzinne przeloty między portami. Doskonałą formą na urozmaicenie wycieczki jest właśnie oferowany przez nas czarter jachtów – Chorwacja zachwyca nieszablonowym ukształtowaniem linii brzegowej.

Czarter jachtów w malowniczej Chorwacji

   Poza malowniczymi zatoczkami, małymi portami, sennymi wioskami rybackimi, czy tętniącymi życiem nocnym kurortami, podczas czarteru jachtu mamy możliwość odwiedzić słynne miejsca, znane na całym świecie takie jak:

Trogir – stare miasto z listy światowego dziedzictwa UNESCO,
Park Przyrody Telašćica - słynący ze stromych, śnieżnobiałych klifów,
Rab – stare miasto,
Šibenik – stare miasto ze słynną katedrą św. Jakuba, wpisaną na listę UNESCO,
Hvar – piękne stare miasto i wyspa krajobrazem okolic Starego Gradu, wpisanego na listę UNESCO,
Dubrownik – nazywany perłą Adriatyku, także na liście światowego dziedzictwa UNESCO,
Ruiny pałacu cesarza Dioklecjana w Splicie, które dziś pełnią rolę starówki miasta,
Korčula – nazywana także „małym Dubrownikiem”, ze względu na dawne mury i unikalną, zwartą zabudowę miejską. Pochodził stąd m.in. słynny podróżnik Marco Polo, a także babcia słynnego argentyńskiego piłkarza, Diego Maradonny,
Park Narodowy Krka z pięknymi wodospadami kaskadowymi,
Błękitna Grota - podobno piękniejsza od tej z włoskiego Capri.

Zatoczka

Šibenik

Susak

Brač

Žirje

Žut na Kornatach

Wodospady Krka

Zachód słońca w zadarskiej marinie

Chorwackie specjały

Stary port w Dubrovniku

Skradin

Mali Lošinj

Primošten

Chmury nad Komižą

Zatoczka na Visie

Rab

Veli Lošinj

Błękitna Grota

Korčula

Postój na kotwicy

Porcik Muna

Plaża Sakarun

Wrak

Jacht czeka na załogę

Park Narodowy "Mljet"

Klify

Postój w winiarni z przystanią

Miasto Hvar

Dom na wodzie

Błękitna laguna

Zatoczka na Kornatach

Pożegnanie w tradycyjnej konobie

Regiony żeglarskie w Chorwacji:

  • Istria/Kvarner

       Najbardziej na północ wysunięta część chorwackiego wybrzeża, położona blisko Włoch i Austrii, w związku z tym można tam, większość turystów z tego obszaru Europy. Głównym miastem obszaru jest Rijeka, jedno z trzech największych miast w Chorwacji. W Rijece jest także największe lotnisko regionu, znajdujące się na pobliskiej wyspie Krk.

       Najlepszą, ale i największą bazę czarterową znajdziemy w Puli, która znajduje się na południowej części półwyspu Istria, stąd możemy zaplanować tygodniowy rejs na północ i zachód, podczas którego pożeglujemy do Włoch ze słynną Wenecją, do Słowenii oraz zawiniemy do pięknych portów Istrii, tj. Rovinj, Poreč czy Novigrad. Wybierając kierunek południowo-wschodni, możemy odkryć niesamowity archipelag wysp Kvarneru, a więc duże wyspy Cres, Krk, Lošinj, Rab oraz mniejsze tj. Susak, Unije, Ilovik czy Silba.

       Oprócz wielu marin w okolicach Puli (ACI Pula, Marina Veruda, ACI Pomer), możemy na Istrii wyczarterować jacht w Marinie ACI w Rovinju, na Wyspie Krk w Marinie Punat, w porcie Mali Vinodolski na stałym lądzie oraz w marinie Mali Lošinj

  • Północna Dalmacja

       Jedno z najbardziej popularnych miejsc czarterowych w Europie, które dzięki ogromnej ilości i bliskości wysp, zapewnia wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia, zarówno tych znanych i obleganych, jak i zapomnianych i kameralnych. 

       Decydując się na czarter w tym regionie mamy bardzo duży wybór jachtów i marin. Również trasy są ciekawe, gdyż zawsze możemy wybrać czy płyniemy na bardziej kameralną północ, czy popularną część południową. Praktycznie ze wszystkich marin regionu, możemy pożeglować na wodospady Krka, na Kornati czy Archipelagi Zadarski czy Szybenicki.

       Największą bazę czarterową i najciekawszą ofertę czarterową uzyskamy z północnej części regionu. Dolecimy tu do Zadaru, gdzie jest lotnisko, z Polski dojedziemy też autokarami, które zatrzymują się przy większości bardziej popularnych marin. W Zadarze mamy dwie mariny oferujące czartery (Marina Tankerkomerc, Marina Borik). Nieopodal Zadaru w Sukošanie czeka na nas największa marina na Adriatyku (Marina Dalmacija). W Biogradzie na Moru, podobnie jak w przypadku mariny w Zadarze, mamy Marinę Kornati w samym centrum miasta, co znacznie ułatwia zaprowiantowanie oraz spędzanie pierwszego czy ostatniego wieczoru rejsu. Przygotowaliśmy propozycję czterech tras, możliwych do zrealizowania z wymienionych marin: czerwona, żółta, zielona i błękitna.

       Kierując się na południe znajdziemy 3 mariny czarterowe na wyspie Murter (Marina Murter, Marina Betina, ACI Marina Jezera), oraz pobliską Marinę w Pirovaću. Dopiero w Šibeniku, w pobliskiej Mandalinie będzie duża marina czarterowa z wieloma firmami wynajmującymi jachty. W okolicy Šibenika znajdziemy jeszcze dwie średnie mariny czarterowe w Rogoznicy (Marina Frapa), nieopodal Primoštenu (Marina Kremik), a także małe w Skradinie (ACI Skradin) w Marinie Zaton oraz w Vodicach (Marina ACI Vodice) i w MArinie Tribunj.

  • Środkowa Dalmacja

       Najpopularniejszy region turystyczny w Chorwacji, z wieloma atrakcjami, pięknymi miastami i miasteczkami, malowniczymi wyspami oraz pięknymi zatoczkami. Dostaniemy się tu samolotem na lotnisko w Splicie lub autokarem, który zatrzymuje się przy większości popularnych marin.

       Decydując się na czarter w tym regionie, mamy możliwość pożeglowania na piękne, duże wyspy Dalmacji, tj. Brač, Hvar, Vis, Korčula czy Šolta oraz mniejsze Lastovo, Biševo, czy Drvenik. Bardziej wytrwali żeglarze mogą się wybrać nawet do Dubrovnika, jednakże będzie to wymagało jednej nocy poświęconej na żeglugę (kliknij plan naszej trasy do Dubrownika - Szlakiem Pereł Dalmacji)

       Większość marin regionu znajduje się blisko siebie, największe spotkamy w Trogirze (Marina SCT, ACI Trogir) czy w pobliskim Segecie (Marina Baotić), a także w Splicie (Marina ACI) i Kašteli Gomilica (Marina Kaštela). Mniejsze ośrodki czarterowe znajdziemy w Marinie Krvavica obok Makarskiej czy w Rogaču na wyspie Šolta.

  • Południowa Dalmacja

       Dalmacja Południowa to głównie obszar wokół Dubrownika, odcięty pasem lądu Bośni i Hercegowiny od reszty kraju, choć z historycznego punku widzenia zalicza się do niej również część wybrzeża Czarnogóry. Dotrzemy tu samolotem, na lotnisko nieopodal Dubrovnika w Ćilipi. 

       Wybierając czarter w tym regionie mamy do wyboru trasę w kierunku północnym, podczas której odwiedzimy Archipelag Elaficki, składający się z małych wysp, położonych nieopodal Dubrownika. W ciągu tygodniowej żeglugi bez problemu dopłyniemy do Wyspy Mljet oraz do Korčuli czy Lastova, warto odwiedzić porty na półwyspie Pelješac tj. Ston, Trsteno czy Orebič. 

       Z Dalmacji Południowej możemy także pożeglować na południe do Czarnogóry (po uprzednim załatwieniu pozwolenia), aby zobaczyć piękną Zatokę Kotorską z miastami Kotor, Perast czy Herceg Novi, czy też w kierunku Albanii odwiedzając Budvę, Bar i ostatni przed granicą, nieco orientalny Ulcinj.

       W tym regionie wybór czarterowy jest dość ograniczony i większość jachtów dostępnych jest z Mariny ACI w Dubrowniku, jednak możliwe że już niebawem będzie można wyczarterować jednostki w ACI Slano, czy nowej Marinie Frapa, blisko centrum Dubrovnika. 

       Możliwe jest także wynajęcie jednostek w pobliskiej Czarnogórze w Kotorze, Budvie czy w Tivacie, gdzie również znajduje się lotnisko z szybko rozwijającą się siecią połączeń.


Warunki pogodowe

  Najpopularniejszym okresem żeglarskim są wakacje (lipiec-sierpień), w tym czasie pogoda jest słoneczna, a woda w Adriatyku osiąga nawet 28 stopni! Niestety często zdarzają się upały i rzadziej wieje, lecz mimo to wynajmowanie jachtów w Chorwacji cieszy się w tym okresie największym zainteresowaniem, co też wpływa na cenę. Szczyt sezonu żeglarskiego to pierwsze dwa tygodnie sierpnia.

   W miesiącach maj, czerwiec, wrzesień, również jest dużo słońca, ale mogą też pojawić się chmury deszczowe, w tych miesiącach wieje częściej niż latem, lecz temperatura wody jest już niższa, szczególnie w maju. Mimo tego czarterowanie jachtu w tych miesiącach jest również popularne, szczególnie w drugiej połowie czerwca i w początkach września.
   Pozostałe miesiące, to okres poza sezonem, szczególnie atrakcyjny cenowo, ale o niższych walorach pogodowych – dla osób lubiących spokój, brak turystów i dobre wiatry, Chorwacja może okazać się zachwycająca w tym czasie. Można też liczyć na niższe opłaty portowe i atrakcyjne ceny w restauracjach. Dużą popularnością, szczególnie wśród Polaków cieszy się czarter w okresie sylwestrowym.

Infrastruktura żeglarska

   Od strony infrastruktury żeglarskiej, Chorwacja znajduje się w czołówce europejskiej. Jest tu wiele marin o wysokim standardzie, z bogatą ofertą firm czarterowych, pomimo to nadal jest bardziej atrakcyjna cenowo, od Włoch, Hiszpanii, a w szczególności Francji. Sieć marin powstała jeszcze w czasach Jugosławii, nadała ton rozwoju infrastruktury także w sektorze prywatnym.

   Poza szeroko rozbudowaną siecią marin, znajdziemy tu także dużo portów gminnych, które oferują niższe ceny i bardzo często dużo lepszą lokalizację w samym centrum miejscowości. Co prawda zazwyczaj nie ma tu udogodnień jak w marinach (toalety, prysznice) lecz możemy liczyć na prąd i wodę do podłączenia jachtu.

   Kolejnym, bardzo popularnym sposobem bezpiecznego postoju są bojki. Można je spotkać w wielu zatokach, ceny są niższe niż za port, a mamy więcej prywatności. Bardzo duża ilość bojek w chorwackich zatokach wpływa znacznie na bezpieczeństwo, gdyż dno jest tu zazwyczaj skaliste, co niestety nie sprzyja bezpiecznemu kotwiczeniu.


   W razie zainteresowania skontaktuj się z nami, na pewno doradzimy w odpowiednim wyborze jachtu na żeglarską wyprawę. Zachęcamy do skorzystania z naszej Wyszukiwarki jachtów, dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z formularza, dzięki któremu poznamy twoje wymagania. Aby wstępnie się rozeznać się w modelach jachtów, zajrzyj do naszego katalogu jachtów.

Facebook

Dołącz do nas

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać od nas informacje o aktualnych promocjach i okzajach
Dziękujemy
PASAT CHARTER 2018

Szukaj